"Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir." NT

 

korek1 korek2 korek3 korek4 korek5 yp1 yp2 yp3
Pazar, 13 Nisan 2014 00:00

DNA bilgisayarları

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

DNA zincirlerinin katlanabilme ve açılabilme özelliğine dayanarak geliştirilen ve bu sebeple 'origami robotlar' olarak da adlandırılan DNA bilgisayarlar, ilk kez bir canlıya nakledildi. Aktarıldığı hamamböceğinin vücudunda ilerleyebilen ve hareketi floresan işaretleyici sayesinde takip edilebilen DNA bilgisayar, açılıp kapanma özelliği sayesinde taşıdığı ilaç veya hormonları da salgılayabiliyor.

Araştımayı gerçekleştiren Harvard Üniversitesi'ne bağlı Wyss Enstitüsü'nden biyo mühendis Daniel Levner, "DNA robotlar karmaşık görevler yerine getirebilmeleri sayesinde bir gün çok yüksek doğrulukta hastalık teşhisi ve tedavisinde kullanılabilecek" ifadesini kullandı.

DNA özellikleriyle bütünleştirilen nano robotlar, İsrail'in Ban Ilan Üniversitesi'nin yardımıyla geliştirildi. DNA zincirlerinin belli proteinlerle karşılaştığında çözülme özelliğine dayanan nano robotlar, farklı DNA dizilimleri oluşturulması sayesinde hastalıklı hücrelerde bulunan molekülleri tespit edebilecek ve bu şekilde çözülerek sakladığı ilacı hedef üzerine boşaltacak.

Sırada insanlar var

Hamamböceklerine geliştirdikleri çeşitli nanorobotları enjekte eden bilim insanları, hareketlerini takip ettikleri 'DNA bilgisayarların' böceğin hangi bölgesinde nasıl işlev gösterdiğini gözlemliyor. DNA robotların iletim ve kontroldeki başarısı, bilgisayar sistemlerine benzetiliyor.

Bar Ilan Üniversitesi'nden Ido Bachelet, "İlk kez biyolojik bir terapinin bilgisayar işlemcileri çalıştığına tanık oluyoruz" ifadesini kullandı.

Araştırmada yer alan bir diğer isim, Madrid Ulusal Biyoteknoloji Merkezi'nden Angel Goni Moreno'da, "Saatlerimize veya telefonlarımıza uyumlu olan elektronik cihazlara kıyasla, nano robotlar canlı yaşam formlarına uyumlu. Bu sayede yeni nesil çevresel ve sağlık uygulamaları için kapı aralanıyor" yorumunda bulundu.

Bachelet, yaptıkları denemelerde çok sayıda robot kullandıklarına dikkat çekerek, sayı arttıkça gerçekleştirebilen karmaşık görevlerin de o kadar arttığını belirtti.

Araştırmacılar, şu an 1980'lerin efsane cihazları Commodore 64 ve Atari 800 gibi 8 bit bilgisayar kapasitesindeki nano robotların, zamanla daha güçlü olacağını ifade etti. Bachelet, insanlar üzerindeki denemelerin beş yıl içinde başlayabileceğini söylerken, nano robotların özellikle kanserle mücadelede etkili olabileceğini belirtti.

Kaynak: New Scientist

Okunma 5564 defa
Yorum eklemek için giriş yapın

Dikkat çeken haberler

Yukarı