Bu sayfayı yazdır
Cumartesi, 03 Ağustos 2019 11:30

ANKÜ Gözlem Evi Macerası

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Macera demek ne kadar doğrudur bilmiyorum ancak süreçte insan özellikle kendi hayatıyla ilgili birkaç dizi olay yaşayınca sanırım ne yapıyor neyle uğraşıyor olursa olsun mücadele, macera, serüven gibi kelimelerden destek alır. Öte yadan yeni şeyler öğrendiğim bir çalışma da oldu.

Bu hafta Ankara Üniversitesi Kreiken gözlem evinin hemen yanında yeni bir gözlem evi kurulumununda yer aldık. Aslında gözlem evinin kubbesinin üretimi ve montajını yapan ekiple birlikteydim. 

Gözlem evleri nedir, nasıl çalışır, nerelerde kurulur, kimler çalışır vs. gibi soruların yanıtlarını internet ortamında bulabilirsiniz, o konulara hiç girmiyorum.

Bir kaç ay öncesinde bilgisayar ortamında tasarımıyla başlayıp gün sonunda dünya markası üreticilere rakip olan ve bu anlamda her üretiminde teknolojiyi takip eden, yenilikler ekleyerek kendini geliştiren bir firmanın (GEOPTEK) son ürününün macerasından bahsediyoruz.

Uzaktan baktığınızda dönebilen bir yarım küreden ibaret gibi görünse de aslında ince hesaplamaların, hassas işçiliğin ve bir miktar teknolojinin desteğiyle olabileceğin sınırlarında oldukça başarılı bir mekatronik sistemdir.

Tabi ben burada biraz daha mekaniğin dışında elektronik ve yazılım kısmında birkaç dokunuş yaptım. Daha önce OMÜ Gözlem evi için yapmış olduğum plc kontrollü sistemin bir benzerini bu kez ANKÜ içinde yaptık ek olarak bilgisayar üzerinden de kontrol edilebilir bir sitem geliştirdik. Burada OMÜ gözlem evinden faklı olarak birde sistemler kendi arasında kablosuz olarakta haberleşebilir şekilde tasarlandı. Yeni sistemin en güzel özelliklerinden biri de artık teleskobu takip edebiliyor olması ve bunun için teleskoba harici hiçbir donanım eklemeden yapabiliyor olmamız.

Sürecin dar olaması ve çalışacağımız plc markasıyla ilgili deneyimimin az olması sebebiyle plc yazılımı tarafında farklı bir firmadan destek aldık, elektrik panolarının oluşturulması, montajı ve bilgisayar tarafındaki yazılımını C# ile ben yapmış oldum. Kubbenin yerine montajı sırasında aslında bizden kaynaklanmayan beklenmedik bazı aksiliklerle karşılaşmış olsak ta biraz tecrübemiz biraz da inatçılığımızla çözüm üreterek projeyi tamamladık.

Önümüzdeki günlerde herşeyin yolunda olup olmadığını, kullanıcılardan aldığımız dönütlerle nasıl daha iyi hale getirilebileceğini değerlendirebileceğimiz bir ziyaret düşünüyoruz.

Çalışmayla ilgili teknik olmayan bir kaç fotoğrafı da şöyle aşağılara ekliyorum.

Okunma 980 defa

Son Ekledikleri: Zafer CANER

Benzer Öğeler (etikete göre)

Resim Galerisi

Yorum eklemek için giriş yapın