"Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir." NT

 

korek1 korek2 korek3 korek4 korek5 yp1 yp2 yp3
Perşembe, 17 Eylül 2015 20:49

Biz Sizi Ararız! Asrın yalanı

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Büyük hayallerle hazırlanıp gittiğimiz iş görüşmelerinde, büyük hayal kırıklığına uğrayıp geri dönüşlerimizin bıraktığı o inanılmaz duyguyu anlayabiliyorum.. 

Sizin hevesinizi ve hayallerinizi anlayamayan ve malesef ki gelecek iş yaşantımızın bağlı olduğu o ulvi insan o eşsiz bilgi deneyimi insan kaynakları personeli acaba sizin hakkınızda ne gibi algı sahibi oldu hep merak ettiniz değil mi ? 

İşte bunu anlamanızın 7 ipucu :

1. Görüşme sırasında yüzünüze hiç bakmadı : Hep notlar alıyorsa yandınız, söyleyiş tarzınız, mimikleriniz ve göz teması yoksa size asla geri dönmeyecektir. Muhtemelen departman yöneticisinden 'Nasıl bir personele ihtiyacınız var' sorusuna detaylı bir yanıt almış ve idealist bir kaynak olarak o cevapları arıyordur. Böyle bir durumda ona istediğini verin. 

2. Sorduğu sorular hayata dairdi : Muhtemelen personel hakkında bir öngörü sahibi ancak kurumsallık kendisi için daha ön planda . Uzun bir mülakat sürecinin başında olduğu için sizin tarzınızı aramaya çalışıyordur. Görüşme çok güzel geçer. Hatta keyif alırsınız. Aman dikkat çok keyif aldığınız zaman da olmaz , almasınız da olmaz. Neye dikkat edeceği belli değil ki. Hayata 1 saat içinde onun penceresinden bakmazsanız , muhtemelen sizi aramayacaktır. 

3. Çok mesleki soru sordu hem de not aldı : Mesleki sorular sorabilen bir kaynak uzmanı, personel seçiminde tecrübeli ve soracağı soruları biliyor demektir. Ancak uzmanlık alanı olmadığı için alması gereken bazı kalıp cevaplar var. Bunları alamazsa hiç geri dönüş beklemeyin. Böyle bir uzmanı gözülüklerinin üzerinden size bakışı, not alırken hızlı yazışı ve kendinden emin tavırlarından anlayabilirsiniz..

4. O kadar alakasız sorular sordu ki, ne ilgisi vardı ? : En tehlikeli kaynak uzmanı ile karşı karşıyasınız. Tamamen bir Alman mürebbiye mantığı ile sizi teste tabi tutuyor, anlamsız sorular sorarak sabrınızı ölçmeye çalışıyor: eğer güler yüzlü cevaplar verirseniz belki ararlar ama doğal davranıp iş ile bağlantı kurmaya çalışırsanız- muhtemelen- senin amacın nedir - sorusunu yöneltip sinirlenip çıkabilirsiniz de .  Arkanızdan - vay be nasıl bir test uyguladım, bu testler işe yarıyor - diyecektir ve aramayacaktır. En tehlikeli sayılabilecek gruptandır bu kaynak uzmanları. Hiç bir şey bilmemesi de bilen insanı çileden çıakrtabilir. Genelde bu kişiler yönetici mülakatlarına girerler . Yaşları 24 - 29 ise sizi asla anlayamazlar çünkü idealisttirler. Tanımanın yolu onlar için metrik ölçülerden geçer. Genelde sürekli arayış içindedirler çünkü seçtikleri personel sürekli rotasyona uğrar .

5. Ben de yeni tatilden geldim, çok yoğunduk : Tehlikleli kaynak uzmanlarından biri de bu gruptandır. Tatile gitmiş, gelmişlerdir; bedenleri orada ama kafaları kimbilir hangi koydadır. görüşme boyunca onlardan pozitif bir elektrik alamazsınız. Muhtemelen siz konuşurken de başka şeylerle ilgileniyorlardır. Evet bu bi kanuni zorunluluk, bir kaç kişi ile görüşmek zorunda oldukları siz oradasınız. O pozisyon birinin tanıdığı ile çoktan dolu zaten.

6. Peki süreç hakkında bilgi alabilir miyim ? : Bu soruyu yönelttiğiniz kaynak uzmanları genelde rahatsız olmuş gözlerle size bakıyorsa : Arkanıza bakmadan çıkın, bir daha zaten onu görmeyeceksiniz.. Verdiği cevap ' sizin bilgilerinizi yöneticilerime aktaracağım ise - prosedür uzun, beklemeyin çok, biz sizi zaten ararız - demektir. Çok fazla hayallere kapılmayın. 

7. Ben sohbet ortamında tanımaktan yanayım; ne içersiniz ? : Tehlikede birinci sıradadırlar. Hem mülakat tekniklerini hem de pozisyon ihtiyaçlarını bilmektedirler. Sizi rahat ettirip, her hareketinizden birşeyler çıakrtırlar. Çok güler yüzlüdürler, dersiniz ki bu yüze nur inmiş, kesin beni ararlar ama gerçekler öyle değildir. Dikkatli olmanızı öneririm..

Günün Özeti  : 

O kağıda neler yazdığını hiç bir zaman bilemeyeceğiz. Bunu öğrenmenin de bir yolu yok . Bir kişinin dudaklarından dökülecek ya da kaleminden dökülen birkaç söze kaldık kimi zaman .. 

Ancak yılmayın, elbette ki sizi süreçle ilgili bilgilendirecek ve olumlu olumsuz geri dönecek bir kaynak uzmanına rast geleceksiniz..

Yavuz Sultan Selim kendisine dışkı ile dolu bir sandık gönderen Şah İsmail'e gönderdiği cevabında gül kokulu lokumların altına şunu iliştirmişti..

Herkes yediğinden ikram eder İsmail

Alıntı: linkedin (ERDEM GÜNGÖR Msc)

Okunma 3388 defa
Yorum eklemek için giriş yapın

Bilgi Güzel Şey

Yukarı