"Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir." NT

 

korek1 korek2 korek3 korek4 korek5 yp1 yp2 yp3
Çarşamba, 19 Mart 2014 00:00

Aşk'ın Bilimsel Açıklaması

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

   Aşk nedir? Aşk, karşılıksız sevmektir. Aşk, uğrunda ölümü bile göze almaktır. Aşk, deli divane olmaktır. Bu şekilde aşk ile ilgili yüzlerce tanım yapabiliriz. Hayatımız boyunca en az bir kere de olsa aşık olmuşuzdur ya da olmuşsunuzdur. Peki insanlar neden aşık olurlar? Aşık olmamızı kim, nasıl yönetir? Dünyada sadece insanlar mı aşık olur? Gelin bu soruların cevabını vermeye çalışalım.

Aşık olan kişinin beyninde dopaminin yanı sıra vasopressin ve oxytocin hormonuda önemli rol oynamaktadır. Hayvanlarla yapılan araştırmada, Vasopressin hormonunun, erkek fareleri dişi farelere bağlamada etkili rol oynadığı bulunmuştur. Vasopressin hormonu ise DNA’mızdaki AVPR1A geni tarafından sentezlenir.

AVPR1A (Bilimsel adı Arginine vasopressin receptor 1A) geni insanda 20. kromozomda bulunur ve bilinen 334 canlı türünde de bu genden vardır. Kişinin eşine ne kadar bağlı olacağı, bu formların nükleotid dizilimi ile doğrudan ilintilidir. Kimi zaman dizilimdeki tek bir harflik değişiklik sentezlenecek olan hormonun / proteinin yapısını ve etkisini büyük ölçüde değiştirebilmektedir. Bu fonksiyonel etki, aşkın şiddetini belirlemede büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hiç evlenmeyen erkeklerde AVPR1A geninin belirli bir formu bulunur, bu forma sahip erkekler evlenseler bile, mutlu olamazlar.

Oxytocin hormonu korkuyu ve stresi azaltarak diğer insanlarla ilişki kurmayı kolaylaştırır. Bu hormon, bebek emziren bayanlarda oldukca fazla salgılanarak çocukla anne arasında yakınlaşmayı sağlar. Orgazm sırasında, karşı cinsle tensel ve göz temasında oksitosin hormonu oldukca fazla sagılanır.

Sonuç olarak :

Dopamin, vasopressin ve oxytocin aşkın kimyasını belirleyen en önemli hormonlardır. Bu hormonların vücuttaki yapısı ve miktarı, aşkın şiddetini belirliyor. Bu hormanları ise Arginine vasopressin receptor 1A (AVPR1A) geni sentezletiyor. Yani AVPR1A geni insanı hem vezir eden hemde rezil eden bir gendir.

Kaynak:

http://www.nature.com/nrn/journal/v12/n9/fig_tab/nrn3044_F2.html

http://www.pnas.org/content/early/2008/09/02/0803081105

http://en.wikipedia.org/wiki/Arginine_vasopressin_receptor_1A

Okunma 8366 defa
Bu kategoriden diğerleri: Hayatınız Seçtiğiniz Kadındır »
Yorum eklemek için giriş yapın

Bilgi Güzel Şey

Yukarı