Bu sayfayı yazdır
Pazar, 09 Mart 2014 00:00

Hâlâ Işıktan Hızlısı Yok

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Geçtiğimiz Eylül ayında CERN’den yapılan açıklamaya göre, OPERA deneyinde ışıktan hızlı olduğu düşünülen nötrinolar bulunmuştu.

Deneyi yapan araştırmacılar ve bilim dünyası bu sürpriz sonucu ihtiyatla karşılamıştı. Birçok bilim insanı deneyle ilgili şüphelerini ortaya koymuştu. Hâlâ OPERA deneyinde kesin bir yanlış bulunamamasına rağmen bir ölçüm hatası yapıldığına dair şüpheler var. Bu şüpheleri artıran deneysel bulgular yine CERN’de yapılan ICARUS deneyinden geldi.

CERN’den İtalya’daki Gran Sasso laboratuvarına gönderilen nötrinoların uçuş zamanı farklı bir teknikle ölçüldü ve bu kez ışık hızı sınırını aşan nötrinolar gözlemlenmedi. CERN Araştırma Direktörü Sergio Bertolucci “Kanıtlar OPERA deneyinin sonuçlarının ölçüm hatası olduğuna işaret etmeye başlıyor, fakat çok dikkatli olmalıyız. Gran Sasso da CERN’den gönderilen benzer ışınlarla Mayısta yapılacak yeni ölçümlerle son karar verilebilecek” dedi.

Bertolucci OPERA deneyindeki sürpriz sonuçların değerlendirmeye ve bağımsız başka deneylerle karşılaştırılmaya açılmasının bilimsel dürüstlük ve etiğin mükemmel bir örneği olduğunu vurguladı.

Kaynak : TUBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi

Okunma 7715 defa

Son Ekledikleri: Zafer CANER

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için giriş yapın