Bu sayfayı yazdır
Çarşamba, 25 Ocak 2017 19:56

DPAR Kış Okulu 2017 - OMÜ

Yazan
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Dalga ve Parçacık Tipi Radyasyon Etkileşmelerinin Monte Carlo Uygulamaları (DPAR 2017) kış okulu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü tarafından 25-27 Ocak 2017 tarihleri arasında düzenlenen bir eğitim deydim bu gün. 2 gün daha devam edecek. Bir fizikçi için değerli ve önemli bir eğitim olmasıyla birlikte çok fazla başvurunun da olduğunu biliyorum. Bu da bu konuda bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor aslında.

Eğitim özellikle nükleer ve parçacık fiziği uygulamalarında ve medikal fizik alanında, maliyetin yüksek olduğu deneylerin tasarlanması ve çözümlenmesinde, detektör tasarımlarında ve daha pek çok konuda fizikçiler için oldukça değerli.

Eğitimde hızlandırılmış atom altı parçacıklar ile X ve gama ışınlarının madde içerisinde yaptıkları temel etkileşmeleri simüle edebilen Monte Carlo kodlarının genel çalışma prensiplerini öğrenilmesi, bunun yanında, parçacık etkileşimleri, Monte Carlo Metodu ve programlama dili olarak da C# eğitimi de verilerek bilimsel altyapının kurulmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

Kış okulunda parçacık etkileşimlerinin modellenmesinde etkin bir şekilde kullanılan GEANT4, EGS ve MCNP yazılımlarının eğitimi konularında uzman eğitimciler tarafından veriliyor.

Çalıştayda kullanılacak ve eğitimlerin verileceği MCNP-GEANT4-EGS kodları benzer amaçlar için kullanılan Monte-Carlo temelli simülasyon programlarıdır. Bu programlar ile dalga ve parçacık tipi radyasyonların simülasyonu gerçekleştirilmektedir. Programlar hakkında özet bilgiler aşağıda yer almaktadır.

MCNP (Monte Carlo N-Particle Transport Code)

Los Alamos ulusal laboratuvarında geliştirilen MCNP, nötron, proton, elektron, gama ve X-ışını gibi dalga ve parçacık transportu gerçekleştirebilen Fortran dilinde yazılmış güçlü bir simülasyon programıdır. Unix, Linux, HP, SGI, SUN, IBM ve Windows/DOS bilgisayar platformları tarafından desteklenmektedir. Daha çok nükleer reaktörlerle ilgili hesaplamalarda kullanılan MCNP, radyasyondan korunma ve dozimetri, radyasyon zırhlama, radyografi, medikal fizik, nükleer güvenlik, hızlandırıcı hedef tasarımı, fisyon ve füzyon reaktör tasarımı gibi alanlarda kullanılmaktadır.

GEANT4 (Geometry And Tracking)

GEANT4, CERN'deki deneyleri simüle etmek amacıyla geliştirilmiştir. C++ dilinde yazılmıştır ve Linux, MacOS, Windows ve farklı türde UNIX platformları tarafından desteklenmektedir. Uygulama alanları arasında yüksek enerji fiziği deneyleri ve dedektör tasarımı, radyasyon zırhlama, kalorimetri, kozmik ışınlar, nötrino fiziği, dozimetri, radyoterapi, medikal fizik, hızlandırıcı ve uzay fiziği yer almaktadır.

EGS (Electron Gamma Shower)

Stanford Lineer Hızlandırıcı Merkezinde (SLAC) geliştirilen EGS bir kaç keV'den bir kaç yüz GeV'e kadar elektron ve foton türündeki radyasyonların transportunu gerçekleştirebilmektedir. Fortran benzeri olan Mortran 3 dilinde yazılan EGS kullanıcıya C ve C++ dilinde kod yazma imkânı da sunmaktadır. Windows/DOS, Unix, Linux ve MacOS platformları tarafından desteklenmektedir. Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan EGS'nin başlıca kullanım alanları medikal fizik, radyasyon zırhlama, X-ışını tüpü tasarımı, dedektör tasarımı, brakiterapi, radyoterapi, radyasyon dozimetrisi, dijital radyografidir.

Eğitimden bazı kareler

 

Kaynk ve bilgi
OMÜ haber
DPAR Sayfası

Okunma 2903 defa

Son Ekledikleri: Zafer CANER

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için giriş yapın